Styl Skandynawski: WPROWADZENIE

Styl skandynawski jest jednym z najbardziej popularnych i pożądanych w urządzaniu domu. Powodem jest to, że wiele osób znajduje się w środowisku, które tworzą te domy. Styl nordycki może być dla każdego, ale szczególnie dla osób kochających biel i delikatne kolory, drewno i naturalne tkaniny.

Ponadto podstawą nordyckich mebli i stylu życia jest tzw. hygge . To takie uczucie i otoczenie, że można rozkoszować się poczuciem komfortu, bezpieczeństwa i powitania.

POCHODZENIE

Styl skandynawski trudno skojarzyć z epoką. ponieważ bierze swój kształt ze skandynawskiego wzornictwa produktu, który zrewolucjonizował świat nowoczesnego designu. Po dwóch wojnach światowych Europę zalało wspólne pragnienie innowacji i nowoczesności we wszystkim.

Ten nowy trend przyniósł do krajów skandynawskich projekt, który przywiązywał wagę do kształtów, naturalnych właściwości materiałów i funkcjonalności.

Filozofia, zgodnie z którą forma musi podążać za funkcją, jest podstawą całego skandynawskiego wzornictwa, interpretowaną przez wiele znanych nazwisk, takich jak Arne Jacobsen , który do dziś uważany jest za człowieka renesansu duńskiego i skandynawskiego wzornictwa i architektury.

Co oznacza styl skandynawski w kontekście mebli?

Domy urządzone w stylu nordyckim są bardzo rozpoznawalne ze względu na swój charakterystyczny charakter. Skandynawskie domy dają natychmiastowe uczucie ciepła i czystości dzięki dominacji bieli, która jest zasadą numer jeden.

Styl jest skalibrowany i usprawniony przy każdym wyborze, nawet jeśli wydają się przypadkowe, i charakteryzuje się poczuciem naturalnej harmonii. Styl skandynawski ma kilka różnych tendencji , takich jak skandynawski vintage, skandynawski , który skłania się bardziej w stronę nowoczesności lub, dla tych, którzy tęsknią za prawdziwym początkiem nordyckiego designu, skandynawski z połowy wieku, gdzie dominuje drewno i pewne odcienie żółtego i pomarańczowego. w szczegółach.

CHARAKTERYSTYKA STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Styl skandynawski charakteryzuje się czystymi liniami, wysokiej jakości fakturami materiałów oraz prostym i funkcjonalnym designem . Również linia oddzielająca design nowoczesny od skandynawskiego nieco się rozluźniła w ostatnich latach, a terminy używane są zamiennie.

Należy zauważyć, że chociaż cechy funkcjonalne są takie same, pod względem estetycznym oba style są bardzo różne. W rzeczywistości skandynawski design wykorzystuje więcej tekstur i wykończeń niż eksponowane materiały.

Ideą jest stworzenie funkcjonalnej, zamieszkałej, przytulnej i ciepłej przestrzeni. Zwykle osiąga się to poprzez odsłonięcie słojów drewna, metalowych elementów wykończeniowych lub szorstkiego kamienia i wykorzystanie tekstur materiałów takich jak wełna, len i skóra. Wreszcie, kolor nie jest powszechnie używany, z neutralnymi i ziemistymi wzorami i paletami.

Te podstawowe elementy tego typu stylu mogą być następujące:

Przede wszystkim biały;

drewno naturalne;

niedokończona tkanina;

prostota;

projekt;

wreszcie porządek i harmonia.

SKANDYNAWSKI STYL I ATMOSFERA

Kraje skandynawskie mają bardzo surowe warunki klimatyczne, które skłoniły je do adaptacji również poprzez projektowanie swoich domów. W rzeczywistości długie i mroźne zimy skłoniły te kraje do stworzenia bardzo ciepłych i przytulnych wnętrz przy użyciu określonych materiałów i kolorów.

Ponadto brak naturalnego światła przez większą część roku wyjaśnia dominację bieli, która zapewniała najjaśniejsze możliwe otoczenie.

Ale związek z otoczeniem na tym się nie kończy. Skandynawowie słyną z silnego związku i szacunku do natury. W rzeczywistości znajduje to silne odzwierciedlenie w ich stylu życia na świeżym powietrzu pomimo zimna.

Jego miłość do natury przejawia się w wykorzystaniu drewna: ten materiał jest zawsze obecny w nordyckich domach i zawsze pozostaje naturalny.

Wreszcie nordyckie domy są zazwyczaj bardzo ekologiczne: dbałość o recykling, materiały i sposób produkcji mebli to element, który jest synonimem stylu.

Cechy nowoczesnego skandynawskiego wzornictwa

Skandynawski wystrój wnętrz charakteryzuje się minimalizmem, prostotą i funkcjonalnością.

Chociaż skandynawski design istnieje od lat 50., nadal jest trendem. Należący do szkoły modernizmu jest to ruch projektowy charakteryzujący się nastawieniem na funkcjonalizm i prostotę.

Historia skandynawskiego wzornictwa jest między dwiema wojnami światowymi, jednak dopiero w 1954 r. ukuto koncepcję skandynawskiego wzornictwa, gdy wystawa o tej nazwie objechała Amerykę Północną, promując w niej nordycki styl życia i dekorację. W tamtych latach wielcy projektanci, tacy jak Jacobsen, zyskali międzynarodową sławę.

Ten trend obejmuje wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak skóra, drewno i włókna naturalne. Ponadto na skandynawski wystrój wnętrz często wpływa połączenie z naturą, łącząc naturalne formy i elementy.

Oto podstawy oszałamiającego skandynawskiego designu:

  1. Tekstylia. W większości krajów regionu skandynawskiego panuje klimat o bardzo niskich temperaturach. Dlatego w skandynawskiej dekoracji wnętrz powszechne jest stosowanie ciepłych tekstyliów. Mogą to być koce i dywaniki wykonane z wełny lub futra. Są świetnym dodatkiem, który sprawi, że skandynawski salon stanie się przytulny.

 

  1. Proste akcenty dekoracyjne. Zawsze wybieraj detale o prostych wzorach. Być może eleganckie wazony ceramiczne. Aby dodać faktury i subtelnego koloru, możesz udekorować sofy poduszkami i poduszkami, które mają geometryczne wzory.
  2. Drewno i metal. Ten rodzaj konstrukcji wykorzystuje elementy drewniane nie tylko w podłodze, ale także w meblach i dodatkach. Również najnowszy trend w stylu skandynawskim łączy zastosowanie metalicznych wykończeń.
  3. Rośliny i kwiaty. Dodanie naturalnych elementów doda wnętrzom żywego elementu koloru i piękna. Świeże kwiaty są niezbędne we wszystkich skandynawskich domach, bo ulice otaczają kwiaciarnie, więc tego elementu nie może zabraknąć w domach w tym stylu.
  4. Neutralne kolory. Istnieje paleta kolorów, która kojarzy się z wystrojem skandynawskim i obejmuje odcienie szarości, bieli, brązu i czerni. W typowej dekoracji ściany są pomalowane na biało, aby wyróżniały się meble i elementy dekoracyjne.
  5. Wolne i uporządkowane przestrzenie. Jeśli chodzi o ten styl, należy kierować się mantrą „mniej znaczy więcej”, aby przestrzeń nie była zagracona i wizualnie relaksująca.
  6. Wykładzina od ściany do ściany nie jest idealna. Podłogi są zazwyczaj wykonane z lekkich materiałów z twardego drewna, w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało. Podłoga to jeden z elementów, który sprawi, że każdy skandynawski dom będzie wydawał się jaśniejszy i bardziej przestronny.
  7. Większość skandynawskich domów cieszy się naturalnym światłem tylko przez siedem godzin dziennie. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie różnych form oświetlenia, od wiszących kinkietów, żyrandoli, po świece. Elementy, które dodadzą ciepła i romantyzmu.
  8. Jeśli chodzi o meble, czyste linie powinny być widoczne. Stoły, krzesła i sofy powinny mieć nowoczesny charakter z gładkimi, zaokrąglonymi krawędziami. Charakteryzuje się również innowacyjnym i funkcjonalnym zastosowaniem, dlatego często spotyka się wielopoziomowe półki ścienne. Te miejsca do przechowywania są innowacyjne i inteligentne oraz dodają wizualnego zainteresowania przestrzeni.

Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, będziesz w stanie stworzyć imponującą przestrzeń, która łączy w sobie prostotę, piękno i funkcjonalność skandynawskiego wystroju wnętrz.

ZWRÓĆ SIĘ O PORADĘ EKSPERTA

Umeblowanie zgodnie z nakazami stylu nordyckiego wydaje się proste, ale w rzeczywistości tak nie jest. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być jednym z najłatwiejszych meblowych nastrojów, tak naprawdę odtworzenie skandynawskiego i ogólnie północnoeuropejskiego środowiska to nie piknik.

Aby uniknąć pomyłek w stylu i targowania się o przerażający efekt kiczu, radzimy zawsze najpierw udać się do eksperta od projektowania , który pomoże Ci wybrać elementy mebli, które najlepiej odpowiadają potrzebom tego stylu.